    • DGEG50ES-2RS Basic Line Durbal 50mm x 90mm x 56mm
  • Radial spherical plain bearings DGEG50  ES-2RS Basic Line
    Durbal
    MSRP:
    (You save )
    Parts Typically Ship In 24-48 Hours.
    Call or Email for Bulk Pricing.
    (No reviews yet) Write a Review
    Weight:
    2.51 LBS
    Width:
    2.83 (in)
    Height:
    1.89 (in)
    Depth:
    2.83 (in)
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Pinterest
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Specifications:
    Part Number: DGEG50ES-2RS Basic Line
    Brand: Durbal
    Category: Radial spherical plain bearings
    ID MM: 50 MM
    OD MM: 90 MM
    W MM: 56 MM
    ID Inches: 1.9685 Inches
    OD Inches: 3.5433 Inches
    W Inches: 1.9685 Inches
    Seal: Lip seal on both sides
    Maintenance: Version requiring maintenance
    Temperature Range: -20 to +200 °C
    Lubrication: Groove with lubrication hole(s)
    Inner Ring: Widened inner ring on both sides
    Product Information:
    New in box DGEG50ES-2RS Basic LineDurbal Radial spherical plain bearings
    Applications:
    Product Videos
    Custom Field
    Product Reviews
    Write a Review
    Write a Review
    ×
    Durbal